top of page
Szukaj

Justyna Mieszalska oraz Hubert Bukowski w wywiadzie dla Onet Rano nt. Zielonej Koalicji dla Zdrowia

Jak wpływa sektor ochrony zdrowia na środowisko?


Sektor ochrony zdrowia ma znaczący wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Czy wiesz, że jeśli byłby krajem, byłby piątym największym emitentem gazów cieplarnianych na świecie? To zaskakująca statystyka, prawda? Ale to tylko wierzchołek góry lodowej.


Po pierwsze, ogromne ilości dwutlenku węgla są emitowane przez światowe systemy opieki zdrowotnej - aż 4% globalnej emisji! To więcej niż przemysł lotniczy czy żegluga.


Po drugie, sektor ten generuje ogromne ilości odpadów. Średnio na każde łóżko szpitalne przypada około pół kilograma odpadów dziennie! Co gorsza, większość z tych odpadów uznawana jest niewłaściwie za odpady niebezpieczne. Ale czy wiesz, że nawet 50-85% tych odpadów mogłoby być ponownie wykorzystanych i poddanych recyklingowi?


Po trzecie, działalność sektora ochrony zdrowia ma także wpływ na bioróżnorodność. Około 1,3% utraty bioróżnorodności w Polsce jest wynikiem przenikania farmaceutyków do środowiska. Rozwiązaniem może być wykorzystanie bioremediacji, czyli technologii usuwania zanieczyszczeń za pomocą żywych mikroorganizmów w celu katalizowania, destrukcji lub transformacji różnego rodzaju zanieczyszczeń w formy mniej szkodliwe.


Zrozumienie skali problemu to pierwszy krok w kierunku jego rozwiązania. Dlatego właśnie powstała Zielona Koalicja dla Zdrowia, której celem jest zachęcanie do wdrażania działań na rzecz transformacji szpitali w bardziej ekologiczne i zrównoważone placówki opieki zdrowotnej. Nasze działania są skierowane przede wszystkim do osób posiadających wiedzę medyczną oraz biznesową – przede wszystkim kadry zarządzającej szpitalami, a także członków administracji rządowej czy samorządowej.


Wdrażanie ekologicznych technologii może przynieść długoterminowe korzyści. Na przykład, inwestycja w fotowoltaikę w jednym ze szpitali w ramach Koalicji, pozwoliła na zmniejszenie emisji CO2 o ponad 305 ton i oszczędność ponad 400 000 złotych w ciągu 3 miesięcy.


Jak powiedziała Justyna Mieszalska, Prezes Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w wywiadzie dla Onet Rano, „Nie możemy myśleć w kategoriach, czy możemy coś zrobić tylko jak i kiedy musimy to zrobić, bo i Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja Środowiskowa pokazuje, że nie mamy wyboru, musimy zmienić sposób funkcjonowania placówek ochrony zdrowia, by one były bardziej proekologiczne”.


Zapraszamy do wysłuchania całości wywiadu!
Comments


bottom of page