Zielona Koalicja dla Zdrowia
Zmiany klimatyczne i środowiskowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Zielona Koalicja dla Zdrowia powstała, aby minimalizować szkody środowiskowe i wspierać innowacyjne rozwiązania w sektorze ochrony zdrowia.
Platforma współpracy na rzecz:
-
Poprawy jakości zrównoważonego zarządzania w sektorze ochrony zdrowia,
-
Wymiany wiedzy i best practice z obszaru zrównoważonych rozwiązań dla systemu ochrony zdrowia,
-
Zapobiegania zdrowotnym skutkom zagrożeń środowiskowych,
-
Poprawy zdrowia środowiskowego,
-
Minimalizacji negatywnego wpływu środowiskowego,
-
Edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju i ESG.
O KOALICJI
Zielona Koalicja dla Zdrowia to platforma współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju sektora ochrony zdrowia w Polsce. Jest to inicjatywa ogólnokrajowa realizowana w roku 2024. Przedsięwzięcie jest adresowane do kadry zarządzającej instytucji związanych z ochroną zdrowia, przedstawicieli samorządów i decydentów.
W tworzeniu Koalicji wyrażamy przekonanie, że wspólna i interdyscyplinarna działalność na rzecz zmian w sektorze ochrony zdrowia może przynieść najskuteczniejsze efekty. Zielona Koalicja dla Zdrowia ma za zadanie – we współpracy z osobami eksperckimi – rozpowszechniać i propagować modele zrównoważonego rozwoju, działać na rzecz minimalizowania negatywnego wpływu środowiskowego, zapobiegać zdrowotnym skutkom środowiskowych zagrożeń oraz wpływać na poprawę jakości zrównoważonego zarządzania w sektorze ochrony zdrowia.
Koalicja powstała przy współpracy Instytutu Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju INNOWO z Zakładem Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Centrum Badań Przedsiębiorczości Pozytywnego Wpływu Akademii Leona Koźmińskiego.
DLACZEGO POWSTALIŚMY?
W obliczu rosnącej globalnej populacji, wyczerpywania się zasobów naturalnych i narastających zagrożeń spowodowanych zmianami klimatu, zrównoważony rozwój staje się niezbędny dla wspólnego dobrobytu i przetrwania.
Sektor opieki zdrowotnej odgrywa szczególną rolę w tym kontekście, ponieważ ma kluczowe znaczenie dla zachowania, poprawy i ochrony zdrowia ludzkiego, jednocześnie mając istotny wpływ na środowisko. Od dużego zużycia energii przez szpitale po znaczną produkcję odpadów i konsumpcję zasobów, a także wpływ na klimat i środowisko. Ten wpływ przyczynia się do nasilenia wyzwań związanych ze zmianami klimatu, które negatywnie oddziałują na zdrowie i dobrobyt ludzi oraz innych gatunków.
Ta podwójna rola stanowi również wyjątkową szansę. Sektor opieki zdrowotnej ma unikalne możliwości tworzenia rozwiązań dla niektórych z najpilniejszych potrzeb zdrowotnych, przyczyniając się zarówno do dobrobytu społecznego, jak i rozwoju gospodarczego. Poprzez włączenie zrównoważonego rozwoju w swoje podstawowe praktyki, sektor opieki zdrowotnej może znacząco zmniejszyć swój własny wpływ na środowisko, a także poprawić zdrowie środowiskowe.
CELE KOALICJI:
-
Zaangażowanie kadry zarządzającej instytucji związanych z ochroną zdrowia, przedstawicieli samorządów oraz decydentów w procesy zmiany na rzecz bardziej ekologicznej i zdrowszej przyszłości dla naszego społeczeństwa.
-
Promowanie założeń zrównoważonego rozwoju w obszarze ochrony zdrowia oraz zdrowia środowiskowego,
-
Edukacja kadry zarządzającej szpitali na rzecz zrównoważonego rozwoju i ESG w ochronie zdrowia,
-
Edukacja na temat optymalizacji procesów w jednostkach opieki zdrowotnej i poprawy jakości zrównoważonego zarządzania w sektorze ochrony zdrowia,
-
Promocja dobrych praktyk z obszaru zarządzania procesowego i value-based healthcare wśród kadry zarządzającej,
-
Minimalizacja negatywnego wpływu środowiskowego sektora ochrony zdrowia,
-
Zapobieganie zdrowotnym skutkom zagrożeń środowiskowych.
PATRONI
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Rafał Trzaskowski objął inicjatywę Zielonej Koalicji dla Zdrowia honorowym patronatem.
Urząd Miasta Stołecznego Warszawy
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) decyzją Pana Filipa Nowaka, Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia objął inicjatywę „Zielona Koalicja dla Zdrowia” honorowym patronatem.
NFZ docenia i popiera działania, zmierzające do zapobiegania zdrowotnym skutkom zagrożeń środowiskowych oraz wspierające innowacyjne rozwiązania w sektorze ochrony zdrowia.
Narodowy Fundusz Zdrowia
Królestwo Niderlandów zajmuje pozycję lidera w Europejskim Indeksie Zdrowia Konsumenckiego. Holenderski system ochrony zdrowia jest uznawany za jeden z najlepszych ze względu na swoją wielowymiarowość, konkurencyjność oraz inwestycje w jakość. Systematycznie się rozwija, poprzez zwiększenie efektywności i stosowanie
nowoczesnych technologii.
Izba Polsko-Holenderska
Ambasada Kanady w Polsce
angażuje się w działania mające na celu wspieranie polskiego systemu opieki zdrowotnej oraz promowanie współpracy między oboma krajami w tym obszarze. Kanada posiada publiczny, silnie uregulowany system ochrony zdrowia, który może stanowić przykłady dobrych praktyk dla sektora ochrony zdrowia w Polsce, a także może stanowić forum wymiany najlepszych praktyk, doświadczeń i wiedzy w zakresie ochrony zdrowia.
Ambasada Kanady w Polsce
Belgia należy do państw, które posiadają jedne z najlepiej funkcjonujących systemów zdrowotnych na świecie. System belgijski może służyć jako inspiracja i źródło dobrych praktyk dla sektora ochrony zdrowia w Polsce.
Ambasada Belgii w Polsce aktywnie angażuje się w inicjatywy wspierające polski system opieki zdrowotnej oraz promujące współpracę między przedstawicielami sektora zdrowia obu krajów. Współpraca z ambasadą stanowi doskonałe forum do wymiany najlepszych praktyk, doświadczeń i wiedzy w dziedzinie ochrony zdrowia.
Ambasada Belgii w Polsce
Polska Federacja Szpitali (PFSz) jest ogólnopolską organizacją pracodawców zrzeszającą szpitale niezależnie od ich struktury własnościowej, wielkości, profilu specjalistycznego, lokalizacji czy modelu działania.
PFSz zrzesza bezpośrednio ponad 250 Szpitali, a poprzez członkostwo pośrednie albo porozumienia z lokalnymi oraz sektorowymi związkami Szpitali funkcjonuje jako organizacja parasolowa w sumie dla około ponad 500 Szpitali.
Polska Federacja Szpitali
PARTNERZY INSTYTUCJONALNI
Warszawski Uniwersytet Medyczny –
uniwersytet medyczny, jedna z największych polskich publicznych uczelni medycznych. Uniwersytet dąży do osiągnięcia najwyższego poziomu kształcenia, badań naukowych oraz zapewnienia pełnego profilu specjalistycznych usług medycznych o najwyższej jakości.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie – polska niepubliczna uczelnia akademicka z siedzibą w Warszawie, założona w 1993 r., specjalizująca się w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinach: ekonomia i finanse, nauki o zarządzaniu i jakości oraz nauki prawne.
Akademia Leona Koźmińskiego
Szkoła Główna Handlowa (SGH)
jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce. Uczelnia angażuje się w poprawę jakości zrównoważonego zarządzania w różnych sektorach gospodarki, również ochrony zdrowia.
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH)
Do Spółki Szpitali Pomorskich należą:
-
Szpital Morski im. PCK w Gdyni usytuowany w obszarze Kępy Redłowskiej,
-
Szpital Specjalistyczny im. F. Ceynowy w Wejherowie usytuowany na skraju Puszczy Darżlubskiej,
-
Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku usytuowany w sąsiedztwie lasu,
-
Szpital Św. Wincentego A Paulo w centrum Gdyni.
Szpitale Pomorskie
Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (CMWUM). Głównym celem działania placówki jest udzielanie świadczeń zdrowotnych służących zachowaniu, poprawie i przywracaniu zdrowia pacjentów, które realizuje poprzez prowadzenie profilaktyki, diagnostyki, leczenia ambulatoryjnego.
Centrum Medyczne
WUM
Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi – jeden z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce i wiodący ośrodek referencyjny w zakresie położnictwa i neonatologii, ginekologii oraz pediatrii.
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki
Siedleckie Centrum Onkologii
łączy doświadczenie z nowoczesnym, interdyscyplinarnym podejściem do pacjenta. Misją szpitala jest niesienie wszechstronnej pomocy pacjentom oraz ich rodzinom w zmaganiu się z chorobą nowotworową.
Siedleckie Centrum Onkologii
Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu to wiodący ośrodek onkologiczny na Dolnym Śląsku.
Dolnośląskie Centrum Onkologii
placówka świadcząca kompleksowe usługi medyczne z zakresu geriatrii, reumatologii rehabilitacji, a także zajmująca się leczeniem bólu.
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku jest jedyną w województwie podlaskim wysokospecjalistyczną placówką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych.
Białostockie Centrum Onkologii
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – placówka onkologiczna i państwowy instytut badawczy. Jest największą placówką onkologiczną w Polsce.
Narodowy Instytut Onkologii
Szpital Czerniakowski rozpoczął swą działalność leczniczą na terenie Mokotowa Dolnego w 1958 roku. Zgodnie z misją "Jesteśmy po to, aby pomagać chorym" szpital otacza swą opieką pacjentów z terenu całego kraju, a w szczególności mieszkańców dzielnic m. st. Warszawy: Mokotowa, Wilanowa i Ursynowa poprzez udzielanie świadczeń zdrowotnych stacjonarnych i ambulatoryjnych.
Szpital Czerniakowski
Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Chorób Płuc i Gruźlicy
Zarząd placówki w Wolicy dąży do stworzenia zielonego szpitala, który będzie prowadzić swoją działalność w sposób przyjazny dla środowiska. Wprowadzone oraz planowane inicjatywy w ostatnich latach mają konkretny wpływ na redukcję emisji szkodliwych substancji do środowiska, ochronę zasobów wodnych oraz zmniejszenie ilości wytwarzanych odpadów.
Wojewódzki Specjalistyczny ZZOZ Chorób Płuc i Gruźlicy Wolica
Mazowiecki Szpital Wojewódzki -
"Jesteśmy po to, by pomagać. Ratujemy, leczymy, zapobiegamy, wspieramy. Zawsze profesjonalni i nowocześni. Otwarci na wiedzę i ukierowani na rozwój. Blisko naszych Klientów, ich potrzeb i oczekiwań".
Mazowiecki Szpital Wojewódzki
Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS placówka zajmująca się leczeniem niedosłuchu.
Program kliniczny obejmuje szeroką współpracę z wieloma ośrodkami naukowo-badawczymi, dotyczącą optymalizacji kosztów i efektów terapii w odniesieniu do takich problemów, jak: głuchota i głęboki niedosłuch, zaburzenia mowy, zaburzenia głosu, zaburzenia równowagi, a także możliwości chirurgii rekonstrukcyjnej w leczeniu wad wrodzonych i nabytych ucha.
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Placówka jest centralnym ośrodkiem klinicznym, dydaktycznym, konsultacyjnym i naukowo-badawczym dla wojskowej służby zdrowia.
Wojskowy Instytut Medyczny
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu
Szpital prowadzi wielospecjalistyczną działalność diagnostyczno-terapeutyczną ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu sercowo – naczyniowego i chorób onkologicznych, prowadzonej w kontekście działalności dydaktyczno – naukowej.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu
Uniwersyteckie Centrum Klinicznego (UCK) – jeden z największych szpitali w Polsce, który utworzony został przez Gdański Uniwersytet Medyczny.
Współpraca z uczelnią daje dostęp do najnowocześniejszych technologii, światowej wiedzy medycznej i badań klinicznych. medycznej. badań klinicznych.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne
Szpital Specjalistyczny w Pile to samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, którego głównym celem jest zaspokajanie potrzeb zdrowotnych mieszkańców miasta Piły i okolic. Lokalizacja Szpitala z dala od zgiełku komunikacji miejskiej oraz otoczenie pięknymi leśnymi terenami stanowią dodatkowe walory estetyczne, a bliski kontakt z naturą (park-tarasy spacerowe) przyspieszają powrót do zdrowia.
Szpital Specjalistyczny w Pile
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB)
– nowoczesna, prężnie rozwijająca się publiczna Uczelnia wyższa, której misją jest służenie społeczeństwu poprzez nowatorskie kształcenie profesjonalnej kadry medycznej, prowadzenie badań naukowych oraz rozwój działalności klinicznej zgodnie z postępem wiedzy medycznej. Uniwersytet angażuje się również w działania proekologiczne zgodnie z hasłem Zielone Płuca Polski i Podlaskie Naturalnie.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk - misją Instytutu jest dostarczanie nauce i gospodarce nowoczesnych, ekonomicznych, ekologicznych i społecznych rozwiązań służących zrównoważonemu rozwojowi kraju i regionów w obszarze surowcowym i energetycznym, realizowanych pod hasłem: "Surowce i energia dla społeczeństwa" poprzez racjonalnie zaprogramowane i wzajemnie powiązane działania w sferze naukowo‑badawczej, organizacyjnej, technicznej i ekonomicznej.
Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energia PAN
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Jeden z największych, wielospecjalistycznych ośrodków zdrowia w Polsce. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu znajduje się w czołówce polskich uczelni medycznych i jest obecny w prestiżowych, międzynarodowych rankingach akademickich, takich jak Lista Szanghajska, CWUR czy Best Global Universities.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu
Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia
w Warszawie
to nowoczesna uczelnia prywatna, która oferuje szeroki wachlarz kierunków związanych z inżynierią oraz zdrowiem. Uczelnia stawia na wysoką jakość kształcenia, innowacyjność oraz praktyczne przygotowanie do zawodu. WSIiZ współpracuje z wieloma instytucjami i firmami, co umożliwia studentom zdobycie cennego doświadczenia zawodowego już podczas studiów.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
we Wrocławiu
jedna z wiodących placówek medycznych w regionie Dolnego Śląska. Oferuje szeroki zakres usług medycznych na najwyższym poziomie, zapewniając pacjentom kompleksową opiekę w wielu specjalizacjach. Szpital jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym, współpracującym z uniwersytetami i instytutami badawczymi, co przyczynia się do ciągłego rozwoju medycyny i podnoszenia kwalifikacji personelu medycznego.
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Inicjatywa skupiająca przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, instytucje akademickie oraz inne podmioty zainteresowane propagowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu w Polsce.
FOB zachęca przedsiębiorstwa do podejmowania działań mających pozytywny wpływ na społeczeństwo
i środowisko naturalne, promuje uczciwe praktyki biznesowe.
Forum Odpowiedzialnego Biznesu
Miasto Rzeszów
stało się ośrodkiem przemysłu informatycznego, handlowego, chemicznego, budowlanego i lotniczego oraz centrum akademickim, kulturalnym, ekonomicznym i rekreacyjnym południowo – wschodniej Polski.
Mieszka w nim ponad 220 000 osób,
a pod względem liczby studentów jest
na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej (na 1 000 mieszkańców przypada 353 studentów).
Średnia wieku mieszkańców, to 39 lat.
Miasto Rzeszów
Uniwersytecki Szpital Kliniczny
im. Jana Mikulicza-Radeckiego
we Wrocławiu
składa się z 25 klinik, 29 oddziałów, bloków operacyjnych, gabinetów zabiegowych, laboratoriów, 30 poradni
i 15 pracowni dla pacjentów.
Placówka udziela świadczenia zdrowotne z zakresu podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, wykonując zadania badawczo-naukowe, uczestnicząc w przygotowaniu osób do wykonywania zawodu medycznego i kształcenia osób wykonujących zawody medyczne.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4
w Lublinie
jest placówką wielospecjalistyczną. Jako największy szpital kliniczny w regionie stanowi miejsce prowadzenia badań naukowych, dydaktyki i stosowania nowoczesnych terapii wykorzystując nawet robotykę. Otrzymał akredytację Ministerstwa Zdrowia. Tym samym potwierdził status placówki medycznej spełniającej najwyższe standardy jakości świadczeń i bezpieczeństwa pacjentów.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie
Uniwersytecki Szpital Kliniczny
w Opolu
jest to największy szpital w województwie opolskim, którego organem założycielskim od 2017 r. jest Uniwersytet Opolski.
Uruchomione w 2022 r. Centrum Naukowo-Badawcze USK w Opolu ma za zadanie realizację i wsparcie komercyjnych i niekomercyjnych badań klinicznych i implementację ich wyników do gospodarki.
Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu
Górnośląskie Centrum Medyczne
im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
w Katowicach
dysponuje 682 łóżkami oraz prowadzi działalność leczniczą w ramach: 21 oddziałów, 1 pododdział, 22 poradnie specjalistyczne. W Centrum hospitalizowanych jest rocznie około
30 000 pacjentów. Jest to rozpoznawalny na południu Polski, nie tylko w obszarze kardiologii, wieloprofilowy ośrodek medyczny udzielający kompleksowych i wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych.
Górnośląskie Centrum Medyczne
im. prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
w Katowicach
PARTNERZY BIZNESOWI
Adamed Pharma to polska, rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, która produkuje ponad 500 produktów oferowanych pacjentom w ponad 70 krajach na całym świecie. Od 20 lat prowadzi własną innowacyjną działalność badawczo-rozwojową, na którą od 2001 przeznaczyła 2,1 mld złotych.
Adamed współpracuje naukowo z wiodącymi uniwersytetami, ekspertami medycznymi oraz instytutami naukowymi, w kraju i za granicą. Własność intelektualna firmy jest chroniona ponad 200 patentami na całym świecie.
Adamed Pharma
BD (Becton Dickinson) jest czołową firmą na światowym rynku technologii medycznych. Lider w dziedzinie bezpieczeństwa pacjentów i pracowników opieki zdrowotnej, jak i w zakresie technologii wykorzystywanej w badaniach medycznych i laboratoriach klinicznych.
BD
Ecophon należy do grupy Saint-Gobain, światowego lidera w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Ecophon produkuje rozwiązania akustyczne, panele ścienne oraz systemy sufitowe, które przyczyniają się do tworzenia przyjaznego i zdrowego klimatu w pomieszczeniach, poprawy jakości życia oraz samopoczucia i wydajności użytkowników.
Ecophon Saint-Gobain
Essity – globalna firma zajmująca się higieną i ochroną zdrowia. Firma opracowuje, produkuje i sprzedaje środki ochrony osobistej, oraz artykuły medyczne i usługi w zakresie higieny dla sektora prywatnego i profesjonalnego
Essity Poland
Firma Medtronic oferuje przełomowe rozwiązania technologiczne dla służby zdrowia w zakresie najbardziej skomplikowanych i poważnych chorób.
Medtronic Poland
Philips to lider w dziedzinie technologii medycznych. Misją firmy jest zmienianie życia ludzi na lepsze i pomaganie użytkownikom produktów medycznych w uzyskiwaniu lepszych efektów na wszystkich etapach procesu ochrony zdrowia. Firma działa w ponad 100 krajach na całym świecie.
W 2023 roku Philips został pierwszą firmą z branży technologii medycznych, której cele redukcji emisji CO₂ dla całego łańcucha wartości zostały zatwierdzone w ramach inicjatywy Science Based Targets.
Philips Poland
PATRONI MEDIALNI
ecoekonomia.pl to portal o najważniejszych dla planety i gospodarki sprawach. Głównym założeniem wydawców portalu jest informowanie o tematach ekologicznych mających wpływ na codzienne życie, biznes oraz finanse.
ecoekonomia.pl
Teraz Środowisko - portal zajmuje się kwestiami zmian prawnych na polu krajowym i europejskim. Pisze o gospodarce odpadami, wod-kan, energetyce odnawialnej, planowaniu przestrzennym, ryzyku środowiskowym czy zrównoważonym rozwoju. Rzetelnie i w sposób niezależny komentujemy zieloną transformację polskiej gospodarki oraz trendy unijne, ukazując różne punkty widzenia i dając wybrzmieć wszystkim głosom: biznesu, administracji i strony społecznej.
Teraz Środowisko.pl