BAZA WIEDZY
MATERIAŁY BUDOWLANE
Budownictwo odpowiada za blisko 40% światowej emisji dwutlenku węgla. Brak konkretnych i szybkich zmian w tym sektorze może uniemożliwić skuteczną walkę z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Aby zacząć wprowadzać niskoemisyjne budownictwo należy zmniejszyć emisje CO2 zarówno w produkcji materiałów, jak i w czasie operacji budowlanych.
Szpitale, ze względu na swoją funkcję, duże nasycenia energochłonnymi urządzeniami diagnostycznymi i sprzętem medycznym, często w złym stanie technicznym, są obiektami energochłonnymi, o dużych kosztach utrzymania.
Aby doprowadzić obiekt szpitalny do standardu zielonego budynku, konieczne jest podjęcie działań, które w dalszej perspektywie pozwolą zredukować ślad węglowy obiektu i sprawią, że budynek stanie się tańszy w eksploatacji, a dzięki redukcji emisji zanieczyszczeń będzie bardziej przyjazny dla środowiska.
Zgodnie z obowiązującymi trendami w architekturze, szpitale przyszłości powinny posiadać cechy, które będą przyczyniać się do ochrony środowiska, skutkować oszczędnością wody, efektywnością energetyczną, wykorzystaniem energii odnawialnej i materiałów pochodzących z recyklingu.
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA
Dobre praktyki stosowane w sektorze ochrony zdrowia w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko:
Materiały budowlane:
-
Wykorzystanie materiałów budowlanych o niskim wpływie środowiskowym, takich jak materiały z odzysku, drewno certyfikowane FSC lub materiały o wysokiej efektywności energetycznej.
-
Inwestowanie w izolację termiczną i efektywne systemy wentylacji w celu zmniejszenia zużycia energii związanej z ogrzewaniem i chłodzeniem budynków, wymiana okien na energooszczędne modele oraz instalacja systemów grzewczych i wentylacyjnych o niskim zużyciu energii.
-
Budowa zielonych dachów i ścian, które nie tylko poprawiają izolację termiczną, ale także zwiększają retencję wody deszczowej i poprawiają jakość powietrza.
-
Projektowanie budynków ochrony zdrowia z myślą o zrównoważonym rozwoju, które uwzględnia lokalizację, naturalne oświetlenie i wentylację oraz wykorzystuje materiały ekologiczne.
Źródła:
-
"ZIELONE SZPITALE", Philips, Know-How Hub Centrum Transferu Wiedzy, UN Global Compact Network Poland, 2022, Warszawa, [https://www.philips.com/c-dam/b2bhc/pl/resources/Publikacja-ziel-szpitale.pdf].