BAZA WIEDZY
ŻYWNOŚĆ
Produkcja żywności odpowiada za ponad jedną czwartą (26%) globalnej emisji gazów cieplarnianych. Dodatkowo, wymaga dużych ilości świeżej wody, zwiększając presję na środowisko w regionach dotkniętych niedoborem wody. Hodowla zwierząt do pozyskiwania mięsa powoduje dwukrotnie większe zanieczyszczenie w porównaniu z produkcją żywności pochodzenia roślinnego.
Dieta w żywieniu szpitalnym powinna zarówno spełniać wymogi bezpieczeństwa żywności, jak i warunki świadomego doboru produktów żywnościowych, których produkcja generuje możliwie najmniejszy ślad węglowy oraz nie zagraża zasobom naturalnym i bioróżnorodności. Poprzez promowanie i wspieranie zdrowych, lokalnych, zrównoważonych systemów żywieniowych, szpitale mogą jednocześnie zmniejszać swój własny bezpośredni wpływ na środowisko jak i promować dostęp do zdrowej żywności i wartości odżywczych, przyczyniając się tym samym do zapobiegania chorobom, takim jak otyłość, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe.
Kluczowe zmiany potrzebne są również w aspekcie łańcucha dostaw i jakości żywności. Emisje służb zdrowia związane z sektorem rolnictwa, uwzględniającym zaopatrzenie placówek w żywność i inne produkty, stanowią 9% globalnych emisji dwutlenku węgla sektora zdrowia, a z kolei produkcja podstawowych metali, tekstyliów oraz produktów spożywczych stanowi 11%.
Placówki opieki zdrowotnej w wielu krajach są głównymi konsumentami żywności, dzięki czemu mogą modelować oraz promować zdrowie i zrównoważony rozwój poprzez swoje wybory żywieniowe. Coraz więcej placówek opieki zdrowotnej, które zakupują i serwują żywność pacjentom i pracownikom, zmniejsza swój ślad węglowy i poprawia zdrowie pacjentów i pracowników, wprowadzając zmiany w żywności.
PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA
Dobre praktyki stosowane w sektorze ochrony zdrowia w celu zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko:
Żywność:
-
Stosowanie lokalnych i sezonowych produktów spożywczych w celu zmniejszenia emisji związanej z transportem.
-
Promowanie diet o niskim wpływie środowiskowym, takich jak dieta roślinna, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na produkcję mięsa.
-
Minimalizacja marnotrawstwa żywności poprzez optymalne zarządzanie zapasami i promowanie praktyk takich jak kompostowanie odpadów organicznych.
-
Wprowadzenie do żywienia pacjentów produktów pochodzących z ekologicznych upraw regionalnych, co redukuje ślad węglowy i promuje zrównoważone praktyki rolnicze.
-
Optymalizacja procesów przygotowywania posiłków w celu zmniejszenia marnotrawstwa żywności i zużycia energii.
-
Wprowadzenie programów upraw ziołowych i warzywnych na terenie szpitali lub w ich pobliżu, co umożliwia produkcję lokalnych i świeżych produktów spożywczych bez konieczności długotrwałego transportu.
Źródła:
-
Health Care Without Harm Climate-smart health care series Green Paper Number One Produced, Arup (2019), HEALTH CARE’S CLIMATE FOOTPRINT [https://noharm-global.org/sites/default/files/documents-files/5961/HealthCaresClimateFootprint_092319.pdf].
-
https://www.theguardian.com/environment/2021/sep/13/meat-greenhouses-gases-food-production-study.